| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3.1 mm |
| Width | 1.7 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 1.3 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Type | Hall Effect Switch |
| Output Current | 2.5 mA |
| Output Type | Open Drain |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Max Output Current | 2.5 mA |
| Max Supply Current | 6 mA |
| Sensing Method | Hall Effect |
| Schedule B | 8542390000 |
| Test Condition | -40 °C to 125 °C |
| Sensing Range | ±18.5 mT Trip, ±17 mT Release |
Stock: 68
Distributors
pcbx
Unit Price$0.35952
Ext.Price$0.35952
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.35952 | $0.35952 |
| 10 | $0.31681 | $3.16810 |
| 50 | $0.27917 | $13.95850 |
| 100 | $0.23858 | $23.85800 |
| 500 | $0.20389 | $101.94500 |
| 1000 | $0.19469 | $194.69000 |
| 3000 | $0.18591 | $557.73000 |
| 5000 | $0.17503 | $875.15000 |
